www.fotoklub-havirov.cz
při MKS Havířov
sdružení amatérských fotografů
Fjallsarlon
Lago Limides - Monte Lagazuoi
lights
RioDeHavII

REGIONFOTO - základní informace o projektu

2099-01-01

REGIONFOTO je společným výstavním projektem amatérských fotografů organizovaných ve fotoklubech a fotografických spolcích činných ve městech ostravského, karvinského, frýdeckomísteckého a těšínského regionu. Společné výstavy se konají jednou za dva roky, a to v lichých letech v jarním období v Havířově. Zakladatelem a hlavním organizátorem výstav tohoto projektu, které nesly od prvního ročníku až do roku 2015 název „VÝSTAVA REGIONÁLNÍCH FOTOKLUBŮ“, je Fotoklub Havířov.

V roce 2005 se ve Fotoklubu Havířov zrodil nápad uspořádat výstavu, na které by se kromě jeho členů představili se svými fotografiemi také členové fotoklubů z okolních měst. Oslovené subjekty tato myšlenka zaujala a ve vestibulu Kulturního domu Leoše Janáčka v Havířově tak v červnu téhož roku proběhla první výstava tohoto charakteru. Nikdo z účastníků zřejmě v té chvíli vůbec netušil, že stojí u vzniku tradice, která bude přetrvávat až do dnešních dnů. Výstavy se od té doby konají pravidelně jako bienále a od druhého ročníku je jejich domovem díky podpoře Městského kulturního střediska v Havířově jedna z největších výstavních síní v regionu, Výstavní síň Viléma Wünscheho v KDLJ. Počet zúčastněných subjektů se od prvního ročníku stále zvyšoval, od roku 2013 se výstav účastní již pravidelně desítka fotoklubů. V letech 2013 a 2015 získal projekt navíc mezinárodní punc, když se výstav na pozvání organizátorů zúčastnil také fotoklub BTF z polského příhraničního města Bielsko-Biala. REGIONFOTO je největším trvalým výstavním projektem tohoto druhu na území České republiky!

Rozhodujícím předpokladem pro konání těchto výstav je existující zájem fotografů a fotografických sdružení z našeho regionu o účast na takovéto formě společné prezentace. Skutečnost, že zájem regionálních fotoklubů o účast v tomto projektu je trvalý a neustává, je pro nás všechny pozitivní zprávou, protože bez něj by se mohla tato tradice jen těžko udržet a rozvíjet. Díky počtu vystavujících subjektů se v posledních letech na výstavě prezentuje vždy okolo stovky autorů, což je ohromné číslo! Všichni účastníci jsou si velice dobře vědomi, že se jedná o zcela ojedinělý projekt, a jsou hrdí na to, že jsou jeho součástí. Fotoklub Havířov jako zakladatelský subjekt a organizátor je odhodlán v pořádání těchto výstav setrvat a věří, že zájem fotografů o prezentaci své tvorby v tomto společném formátu bude i nadále minimálně stejný, jako byl a je dosud.

regionfoto_logo

Od sedmého ročníku konaného v roce 2017 nese projekt namísto předchozího názvu „Výstava regionálních fotoklubů“ nový jednoslovný název REGIONFOTO a pro další období své existence dostal do vínku i své logo. O důvodech úpravy názvu projektu byly všechny zainteresované subjekty v okamžiku provedení změny interně informovány a ze strany organizátora také ujištěny, že na jeho charakteru, další budoucnosti i periodě konání výstav se vůbec nic nemění. Projekt je připraven ke svému dalšímu úspěšnému trvání a rozvoji.

Kamil Übelauer, předseda Fotoklubu Havířov

.

HISTORIE VÝSTAV PROJEKTU REGIONFOTO:

  1. Výstava regionálních fotoklubů – červen 2005 – účast 6 fotoklubů ze 6 měst
  2. Výstava regionálních fotoklubů – květen 2007 – účast 7 fotoklubů ze 7 měst
  3. Výstava regionálních fotoklubů – květen 2009 – účast 7 fotoklubů ze 7 měst
  4. Výstava regionálních fotoklubů – květen 2011 – účast 9 fotoklubů z 9 měst
  5. Výstava regionálních fotoklubů – duben 2013 – účast 9 fotoklubů z 9 měst, účast zahraničního fotoklubu
  6. Výstava regionálních fotoklubů – duben 2015 – účast 10 fotoklubů z 8 měst, účast zahraničního fotoklubu
  7. REGIONFOTO 2017 – duben 2017 – účast 10 fotoklubů z 8 měst, 95 autorů
  8. REGIONFOTO 2019 – duben 2019 – účast 11 fotoklubů z 10 měst, účast dvou zahraničních fotoklubů, celkem 109 autorů!
  9. REGIONFOTO 2021 – duben 2021

Vytisknout článek
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!