REGIONFOTO - základní informace o projektu

2099-01-01

REGIONFOTO je společným výstavním projektem amatérských fotografů organizovaných ve fotoklubech a fotografických spolcích činných ve městech ostravského, karvinského, frýdeckomísteckého a těšínského regionu. Společné výstavy se konají jednou za dva roky v Havířově, a to vždy v jarním období. Zakladatelem a hlavním organizátorem výstav tohoto projektu, které nesly od prvního ročníku až do roku 2015 název „Výstava regionálních fotoklubů“, je Fotoklub Havířov.

V roce 2005 přišli členové Fotoklubu Havířov s nápadem uspořádat výstavu, na které by se kromě jeho členů představili se svými fotografiemi také členové fotoklubů z okolních měst. Oslovené subjekty tato myšlenka zaujala a ve vestibulu Kulturního domu Leoše Janáčka v Havířově tak v červnu téhož roku proběhla první výstava tohoto charakteru. Nikdo z účastníků zřejmě v té chvíli vůbec netušil, že stojí u vzniku tradice, která bude přetrvávat až do dnešních dnů. Výstavy se od té doby konají pravidelně jako bienále a od druhého ročníku je jejich domovem díky podpoře Městského kulturního střediska v Havířově jedna z největších výstavních síní v regionu, Výstavní síň Viléma Wünscheho v KDLJ. Počet zúčastněných subjektů se od prvního ročníku neustále zvyšoval, od roku 2013 se výstav účastní již pravidelně desítka fotoklubů. V letech 2013 a 2015 získal projekt navíc mezinárodní rozsah, když se výstav na pozvání organizátorů zúčastnil také fotoklub BTF z polského příhraničního města Bielsko-Biala. REGIONFOTO je největším trvalým výstavním projektem tohoto druhu na území České republiky!

Rozhodujícím předpokladem pro konání těchto výstav je existující zájem fotografů a fotografických sdružení z regionu o pravidelnou účast na takovéto formě společné prezentace. Skutečnost, že zájem regionálních fotoklubů je trvalý a neustává, je pro tento projekt pozitivní zprávou, protože bez něj by se mohla tato tradice jen těžko udržet a rozvíjet. Díky počtu vystavujících subjektů se v posledních letech na výstavách prezentuje vždy okolo stovky autorů, což je ohromné číslo! Všichni účastníci jsou si velice dobře vědomi, že se jedná o zcela ojedinělý projekt, který nejen že nabízí jednou za dva roky unikátní pohled na tvorbu poměrně velkého množství amatérských fotografů z celého regionu, ale je také symbolem soudržnosti a dlouhodobé spolupráce mezi jednotlivými fotokluby v regionu. Fotoklub Havířov jako zakladatelský subjekt a organizátor je odhodlán v pořádání těchto výstav setrvat a věří, že zájem o udržení tohoto projektu při životě a jeho další rozvoj bude i nadále trvat u všech jeho pravidelných účastníků.

.

regionfoto_logo

.

Od sedmého ročníku konaného v roce 2017 nese projekt namísto předchozího názvu „Výstava regionálních fotoklubů“ nový jednoslovný název REGIONFOTO a pro další období své existence dostal do vínku i své logo. Na jeho charakteru i periodě konání jednotlivých výstav se tímto krokem nic nezměnilo a zůstala plně zachována i jeho bohatá a úspěšná historie.

Kamil Übelauer, předseda Fotoklubu Havířov

.

HISTORIE VÝSTAV REGIONÁLNÍCH FOTOKLUBŮ – PROJEKTU REGIONFOTO:

  1. Výstava regionálních fotoklubů – červen 2005 – účast 6 tuzemských fotoklubů
  2. Výstava regionálních fotoklubů – květen 2007 – účast 7 tuzemských fotoklubů
  3. Výstava regionálních fotoklubů – květen 2009 – účast 7 tuzemských fotoklubů
  4. Výstava regionálních fotoklubů – květen 2011 – účast 9 tuzemských fotoklubů
  5. Výstava regionálních fotoklubů – duben 2013 – účast 8 tuzemských a 1 zahraničního fotoklubu
  6. Výstava regionálních fotoklubů – duben 2015 – účast 9 tuzemských a 1 zahraničního fotoklubu
  7. REGIONFOTO 2017 – duben 2017 – účast 10 tuzemských fotoklubů, celkem 95 vystavujících au­torů
  8. REGIONFOTO 2019 – duben 2019 – účast 9 tuzemských a 2 zahraničních fotoklubů, celkem 109 vystavují­cích autorů
  9. REGIONFOTO 2022 – duben 2022 – účast 11 tuzemských a 2 zahraničních fotoklubů, celkem 109 vystavují­cích autorů

Desátý ročník výstavy REGIONFOTO se uskuteční pravděpodobně v dubnu roku 2024.


Vytisknout článek
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!