ZONER fotoDEN Havířov 2017

2017-05-08

Fotoklub Havířov uspořádal ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Havířov a společností Zoner Press celodenní akci zaměřenou na fotografování a zpracování fotografií – ZONER fotoDEN Havířov 2017. Pro návštěvníky byl připraven velmi atraktivní a kvalitní celodenní program. Co vše bylo k vidění? Odborné přednášky a workshopy vedené lektory brněnské společnosti Zoner Press, prezentace publikací stejnojmenného nakladatelství, fotografování v provizorním miniateliéru pod vedením Daniela Kopečného z havířovského ateliéru FOTOHOME a velmi zajímavá přednáška fotografa a novináře Petra Sznapky z ostravské společnosti Gradiva. Jednalo se o doprovodnou akci k výstavě REGIONFOTO 2017.

Návštěvníci, kteří si do Kulturního domu Leoše Janáčka našli cestu, si určitě přišli na své. V dopoledním programovém bloku se uskutečnil workshop zaměřený na co nejefektivnější využití schopností digitální zrcadlovky a konala se také přednáška na téma práce s vrstvami v editačním softwaru Zoner Photo Studio. Ve vestibulu kulturního domu byl navíc po celý den zřízen stánek s mnoha publikacemi vydavatelství Zoner Press, takže návštěvníci akce měli možnost si prohlédnout nejrůznější tituly věnované fotografování. Po polední pauze, která poskytla čas na občerstvení a byla využita také porotou k posouzení vystavených expozic fotografií, proběhl akt předání věcných cen třem ohodnoceným fotoklubům. V odpoledním bloku byli posluchači vtaženi do tématu fotografování na cestách a účastníci workshopu se učili, jak nejlépe využívat při fotografování vlastností denního a umělého světla. Ve vestibulu kulturního domu byl pak vybudován malý ateliér, k dispozici byly modelky i vizážistka. Fotografové tak měli příležitost vyzkoušet si fotografování portrétu za pomocí zábleskových světel a získat zkušenost s vybavením, kterým běžně nedisponují. Celý program byl završen velmi zajímavou besedou s fotografem Patrem Sznapkou, který má velice bohaté zkušenosti na poli novinářské sportovní fotografie. Velkým negativem tohoto bodu programu byl fakt, že odbitím 18. hodiny jsme byli nuceni akci ukončit. Povídat by totiž rozhodně šlo až do pozdních večerních hodin. Sečteno a podtrženo – ten, kdo do kulturního domu na tuto akci přišel, z ní mohl odcházet nadmíru spokojen.

Celková návštěvnost akce ale rozhodně nebyla taková, jaká by jí slušela. Dovolím si malou úvahu. Podobné akce pořádané v Praze jsou s návštěvností úplně jinde, a to i přes to, že vstupné na ně bývá několikanásobně vyšší. Mnoho lidí často neváhá na podobné akce do hlavního města i dojíždět (a to mnohdy z poměrně vzdálených míst), k nám si ale cestu nenašli. Hlad po akcích podobného charakteru není zřejmě v našem regionu takový, jak se někdy povídá. Pravda – neměli jsme v programu Roberta Vana nebo Antonína Kratochvíla, ale také jsme za vstup na tuto akci nechtěli 500 Kč! Nebo tkví nízký zájem veřejnosti v něčem jiném? Bylo vše dobře zpropagováno? Vždy lze udělat více, ale jakožto organizátoři jsme v této věci učinili vše, co bylo v našich silách a možnostech. Trefili jsme se danými tématy programu do gusta fotografů? Otázek se určitě najde více … Pro nás bude tato zkušenost zcela jistě námětem k zamyšlení a úvaze, jak bychom měli k této záležitosti přistoupit příště. Organizačně jde totiž o nesmírně složitou záležitost a nízká návštěvnost akce pak celé úsilí organizátorů značně neguje (a nejde v tomto smyslu o výtěžek ze vstupného, protože my organizátoři jsme do něj zainteresováni nebyli). Budeme tedy přemýšlet, jaká témata či činnosti budou mít potenciál nalákat na tuto akci větší počet zájemců či na jakého koncového návštěvníka akci svým charakterem zaměřit.

Všem aktérům patří velké díky za čas a energii, kterou ve prospěch této akce obětovali, a pokud bude příležitost a zájem, určitě se budeme těšit na další spolupráci. Co se všech návštěvníků týče, doufáme, že si především oni svůj ZONER fotoDEN užili podle svých představ, protože o to nám šlo.

Kamil Übelauer, předseda pořádajícího Fotoklubu Havířov

.

oficiální plakát akce zde:

zfd_2017_web

a podrobný program akce zde:

zfd_2017_program

Vytisknout článek
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!