www.fotoklub-havirov.cz
při MKS Havířov
sdružení amatérských fotografů
Vojtíšek
bl2017-20
vyber32
vyber13

Ohlédnutí za výstavou REGIONFOTO 2017

2017-05-09

Sedmý ročník společné výstavy amatérských fotografů z fotoklubů a fotografických spolků ostravského, karvinského, frýdeckomísteckého a těšínského regionu je za námi. Dovolte mi jeho celkové zhodnocení.

Tato výstava, která je už několik posledních let největším trvalým společným projektem fotoklubů na území České republiky, se letos poprvé představila pod novým názvem. Myšlenka a podoba výstavy se však nezměnila, jde o kontinuální návaznost na předchozích šest ročníků Výstavy regionálních fotoklubů. Tradice založená v roce 2005 a konaná pravidelně ve dvouleté periodě zůstala i přes tuto změnu nedotčena. V roce 2015 se v rámci šestého ročníku výstavy představilo veřejnosti se svou tvorbou více než 80 autorů, letošní ročník toto už i tak skvělé číslo ještě zvýšil. Své fotografie nyní vystavovalo 94 autorů! K magické stovce už nám chybí opravdu jen kousíček. Mezi vystavujícími jsme letos navíc velice rádi přivítali i čestného hosta výstavy, fotografa Antonína Válka. Počet vystavujících subjektů byl potřetí za sebou zaokrouhlen na rovných deset. Akce si drží svůj punc výjimečnosti a drží si jej především díky neuvadajícímu zájmu všech zúčastněných fotoklubů pravidelně se jí účastnit. Pokud potrvá i nadále, nemusíme mít o budoucnost tohoto projektu obavy.

regionfoto_pripitek

Ve svém úvodním slově při zahájení výstavy jsem mimo jiné hovořil o roli Městského kulturního střediska v Havířově. Naše akce má jednu velmi podstatnou devízu, a tou je trvalé místo pro své konání, kterým je Výstavní síň Viléma Wünscheho v Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově. Nejen nádherná, ale i velmi prostorná síň, díky které se v rámci našich výstav může prezentovat takto obrovské množství autorů. Velmi obtížně bychom pro náš projekt hledali jiné vhodné místo v okolí, ve kterém bychom navíc měli zajištěnou i kontinuitu do budoucna. Dovoluji si tedy za trvalou podporu našemu projektu jménem všech zúčastněných ještě jednou naší havířovské emkáesce poděkovat.

Smyslem těchto našich společných výstav určitě není soutěž. Jde nám především o společnou prezentaci, udržování tradice, příležitost k setkání a propagaci fotografie jako platného žánru na poli umění. Bývá už ale tak nějak zvykem, že k jakémusi zhodnocení vystavených expozic nakonec vždy přeci jen dochází. Nikdy však nejde o vyzdvižení jednotlivých fotografií či autorů, ale o posouzení komplexnosti a vyváženosti expozic každého vystavujícího subjektu. I letos jsme měli toto zadání připraveno pro porotu, která při příležitosti doprovodné akce ZONER fotoDEN provedla své subjektivní hodnocení. Porota byla složena z lektorů společnosti Zoner Press a roli porotce přijal také již zmíněný host výstavy, pan Antonín Válek.

regionfoto_porota

Tři nejvýše ohodnocené fotokluby obdržely od nakladatelství Zoner Press věcné ceny a od pořadatele výstavy památeční diplomy. Verdikt poroty byl po zdlouhavém a pečlivém posuzování nakonec následující:

  • Nejlepší expozice – Fotoklub Ostrava
  • Druhá nejlepší expozice – Art Collegium Frýdek-Místek
  • Třetí nejlepší expozice – Fotoklub Zvonek Dolní Žukov

Oceněným fotoklubům gratulujeme a my ostatní slibujeme, že se do příští výstavy zlepšíme a o vavříny s nimi zabojujeme!

regionfoto_ceny

Po ukončení každé akce vzniká prostor na hodnocení. Mezi spoustou kladných pocitů se i letos najdou některá negativa, ne vše totiž pokaždé vyjde na sto procent. Stejně jako před dvěma lety i letos organizátory (a také účastníky) velmi mrzelo, že se na zahájení výstavy neobjevil žádný z čelních představitelů našeho města. Podivujeme se i tomu, že prakticky žádný zájem o akci neprojevila ani média (i přesto, že o jejím konání moc dobře věděla). Propagace výstavy proběhla na velmi solidní úrovni, a to včetně nemalého množství zaslaných či osobně předaných pozvánek. Zřejmě ale ani tento fakt plus dvanáctiletá historie projektu nestojí některým lidem či institucím za povšimnutí, ještě stále možná není brán vážně a doceněn její význam a rozsah. Tyto skutečnosti nám ale radost z našeho společného díla vzít v žádném případě nemohou. Výstavy tohoto druhu budeme organizovat i nadále a budeme věřit, že se adekvátního zájmu médií i osob veřejného života jednou dočkáme … I přes tuto drobnou kaňku však drtivě převládají pozitiva. Tím největším je už zmíněný počet vystavujících autorů a další zúročená příležitost k příjemnému setkání amatérských fotografů z poměrně velké oblasti. Cenný byl i hladký průběh příprav a nakonec i samotná návštěvnost výstavy, která byla dle sdělení dozoru ve výstavní síni velmi solidní. Zcela zaplněná výstavní síň při zahájení výstavy je důkazem toho, že renomé naše akce rozhodně má. Myslím si, že s průběhem a celkovou kvalitou letošní výstavy REGIONFOTO 2017 můžeme být všichni spokojeni.

Už dnes se tedy těšíme na další ročník výstavy našeho společného projektu, který bychom rádi zorganizovali a uskutečnili opět v Havířově v dubnu roku 2019.

Kamil Übelauer, předseda Fotoklubu Havířov


Vytisknout článek
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!