Informace o činnosti a plánovaných aktivitách Fotoklubu Havířov

2019-09-24

Po letní pauze vstupuje Fotoklub Havířov do 17. sezóny své novodobé existence. Konec té uplynulé přinesl několik zásadních událostí a následující období bude událostmi přímo nabité. Nejprve ale stručné ohlédnutí …

V dubnu letošního roku proběhl v Havířově osmý ročník projektu společných výstav regionálních fotoklubů, výstava REGIONFOTO 2019. Přinesl několik přelomových událostí. Poprvé v historii se výstavy zúčastnilo více, než deset fotoklubů (11), poprvé v historii se výstavy zúčastnily dva zahraniční fotokluby (BTF Bielsko-Biala a CTF Cieszyn) a poprvé v historii se počet jednotlivých vystavujících autorů přehoupl přes magickou stovku (109). Výstavě byla věnována i pozornost v médiích, reportáže z výstavy byly odvysílány v Českém rozhlasu i České televizi. Účastníci i návštěvníci výstavy velmi pozitivně hodnotili její celkovou úroveň. To vše v součtu znamená, že se letošní osmý ročník stal nejúspěšnějším v celé jeho dosavadní historii! Jakožto organizátoři tohoto projektu budeme mít v roce 2021 těžkou úlohu, abychom dovedli devátý ročník k minimálně stejné úrovni a podobnému úspěchu.

V průběhu léta došlo k zásadní události v historii našeho fotoklubu. Fotoklub Havířov získal právní formu, stal se spolkem a byla provedena jeho registrace do spolkového rejstříku u Krajského soudu v Ostravě. Řádnými členy spolku se stalo všech 11 členů našeho dosavadního volného sdružení fotografů.

V září jsme novou sezónu odstartovali zostra, čtyři členové fotoklubu jeli představit svou společnou expozici „Tři dny u Jantarového moře“ do kulturního domu Wlokniarzy v polském městě Bielsko-Biala. Výstava byla zprostředkována díky spolupráci našeho fotoklubu s fotoklubem BTF Bielsko-Biala.

Zcela novou aktivitou pro náš fotoklub bude účast v moravskoslezském Mapovém okruhu. Jde o jakousi půlroční „soutěž fotoklubů“, kdy soubor fotografií každého z fotoklubů projde v tištěné formě přes všechny ostatní účastníky a je podroben hodnocení. Vyhodnocení celého ročníku a vyhlášení vítězů pak proběhne na závěrečném setkání všech účastníků. Náš fotoklub projevil o zapojení do projektu zájem v dubnu tohoto roku a v květnu byl mezi stávajících 11 účastníků mapového okruhu přijat při slavnostním zakončení předcházejícího ročníku na hradě Bítov u Znojma. Jako nováčci vstupujeme již do 18. ročníku MO a od účasti si slibujeme především zpestření našich schůzek, možnost objektivně zhodnotit velké množství fotografií, znova si po čase sáhnout na papírové fotografie a v neposlední řadě získat díky hodnocení od ostatních účastníků zpětnou vazbu a nezávislý pohled na fotografie vlastní. Pokud jde o jakýsi přirozený prvek soutěže, který mapový okruh v sobě také nese, věříme, že hned při premiérové účasti obstojíme se ctí … :)

V říjnu máme v plánu společnou třídenní akci několika členů i s rodinnými příslušníky, jedeme do polského Krakova, kde se chceme seznámit s jeho historickým centrem a také navštívit solné doly Wieliczka.

V lednu příštího roku bude Fotoklub Havířov vystavovat v polském partnerském městě Jastrzebie-Zdrój. V tamním kulturním domě, v galerii Epicentrum, půjde již o třetí představení tvorby členů našeho fotoklubu.

Provozujeme stále i Galerii Po schodech v budově Městské knihovny v Havířově a nadále setrváváme v rytmu pořádání 6 výstav ročně.

Jaro roku 2020 se ponese ve znamení končícího mapového okruhu a také příprav na jednu velkou fotografickou výstavu, o jejíž podobě se v těchto dnech jedná na úrovni města.

Naloženo máme tedy kvalitně, nuda v našem spolku rozhodně nemá místo. Svou činnost máme ale založenou nejen na sdílení samotné tvorby jednotlivých členů a jejich zkušeností, ale především na společných veřejných aktivitách nejrůznějšího charakteru. Výsledky naší záliby a vášně chceme pravidelně představovat formou výstav i široké veřejnosti. Budeme rádi, když se na těchto veřejných prezentacích budeme setkávat se všemi příznivci fotografie.

Kamil Übelauer, předseda FKH


Vytisknout článek
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!