18. ročník Moravskoslezského mapového okruhu - vyhodnocení

2020-08-07

Mapový okruh je soutěž fotoklubů, ve které se v průběhu cca půlročního období hodnotí kolekce 15 tištěných fotografií (tzv. mapy) jednotlivých účastníků. Mapových okruhů existuje v naší zemi mnoho a dá se říci, že jde o velice populární a již dlouhá léta trvající projekt, do kterého je zapojeno velké množství fotoklubů z celé republiky. Některé z nich jsou dokonce zapojeny současně do dvou či více mapových okruhů.

Fotoklub Havířov vstoupil na podzim loňského roku do tohoto projektu poprvé a zařadil se (jinými slovy – byl ostatními dosavadními účastníky přijat) do 18. ročníku Moravskoslezského mapového okruhu. Svou kolekci fotografií nechal putovat k dalším 11 fotoklubům z celé Moravy, aby se dočkal svého hodnocení. Totéž provedl s mapami ostatních účastníků, které během pěti měsíců trvání okruhu postupně doputovaly na náš stůl.

Premiérová účast v mapovém okruhu byla pro náš fotoklub velkým přínosem. Měli jsme možnost postupně posoudit celkem 165 fotografií a učit se dosáhnout shody na vyřčeném hodnocení (hodnocení každé fotografie se uděluje vždy kolektivně). Do programu našich pravidelných schůzek se tak dostal nový zajímavý prvek a zdroj mnohdy vášnivých diskusí při pokusech nalézt shodu v hodnocení. Poslední 2 mapy jsme kvůli „koronavirové situaci“ museli zvládnout ohodnotit pouze elektronicky, byl to však jediný způsob, jak celý ročník úspěšně uzavřít (stejným způsobem museli postupovat i všichni ostatní účastníci).

Na závěr každého ročníku mapového okruhu se vždy koná společné setkání účastníků spojené s vyhlášením výsledků. Jelikož byl pořadatelem letošního ročníku fotoklub FotKI Ivančice, byly právě Ivančice místem tohoto závěrečného setkání. To se uskutečnilo v sobotu 27. června 2020 v prostorách Domu pánů z Lipé, kde má sídlo Radnice města Ivančice. Dopolední program byl zakončen návštěvou vyhlídkové věže kostela Nanebevzetí P. Marie a po obědě v místní restauraci se všichni účastníci přemístili do areálu Stříbského mlýna, kde v Penzionu Pro pohozené pány společné setkání završili opékáním párků a volnou zábavou. Počasí po celý den přálo, akce se vydařila.

A jak si náš fotoklub při své premiéře v mapovém okruhu vedl? Sportovní terminologií lze říci, že ambice být na bedně jsme při své první účasti v žádném případě neměli, doufali jsme v koutku duší v poklidný střed tabulky v bezpečné vzdálenosti od jejího chvostu. Když jsme však na závěrečném vyhodnocení zjistili, že i fotoklub s nejmenším počtem získaných bodů obdržel diplom, můžeme do dalšího ročníku vstoupit bez obav a ambice hodit za hlavu :)

V konkurenci 12 účastníků jsme tedy obsadili krásné 5. místo! Vítězství získal fotoklub KMF Brno, stříbrnou pozici obsadil pořadatelský Fotoklub FotKI Ivančice a na bronzové pozici se umístil Fotoklub Vsetín. Co se týče jednotlivců, nejlepšího bodového zisku v naší kolekci dosáhla fotografie Radislava Hájka (celkově 16. místo), Kamila Übelauera (celkově 28. místo) a Jiřího Nohela (celkově 34. místo). V mapovém okruhu bylo v letošním ročníku hodnoceno celkem 180 fotografií.

Samostatný článek o vyhodnocení 18. ročníku Moravskoslezského mapového okruhu s podrobnějšími výsledky a náhledy na vítězné fotografie jsou na tomto odkaze:

http://www.ifotovideo.cz/…u_12741.html?…

Celkový výsledek našeho fotoklubu je povzbuzením a zároveň motivací do dalšího ročníku. Na účast v tomto projektu je však dobré pohlížet i z trochu jiného úhlu pohledu, než jen směrem k dosaženému umístění a bodovým ziskům. Mapový okruh dává možnost posoudit fotografie mnoha fotografů z celé Moravy, diskutovat o jejich kvalitě a hledat na nich to, co na nich zřejmě považuje za dobré jejich autor. Zároveň se každý autor dočká jakéhosi objektivního posouzení vlastních fotografií a zpětné vazby, kterou mu svým hodnocením poskytne mnoho očí fotografů z ostatních zúčastněných fotoklubů. A právě tato zpětná vazba je mnohdy cennější, nežli body či umístění v tabulce.

Role mapového referenta za náš fotoklub se na začátku ročníku ujal kolega Jiří Nohel a svou roli zvládl na jedničku, za což mu patří dík za nás za všechny!

19. ročník Moravskoslezského mapového okruhu bude zahájen na začátku listopadu, pořadatelem bude Fotoklub Bohumín a my už pomalu vybíráme fotografie, které nás budou při naší druhé účasti reprezentovat …

Kamil Übelauer

.

několik reportážních fotografií ze závěrečného setkání:

dsc00111 dsc00114 dsc00118 dsc00122 dsc00127 dsc00137 dsc00150 dsc00155 dsc00182 dsc00205 dsc00211 dsc00217

Vytisknout článek
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!